Przejdź do treści
  • przez

Bezpiecznie nad wodą

O czym należy pamiętać podczas wypoczynku nad wodą? Jakie zasady bezpieczeństwa nad wodą należy zachować, by nasz wypoczynek przebiegł spokojnie?

Zasady bezpieczeństwa nad wodą – Pamiętaj! W wodzie nigdy nie jest bezpiecznie!

Pamiętajmy o tym, że bezpieczna kąpiel to kąpiel w miejscu do tego przeznaczonym, które jest odpowiednio oznakowane i w którym nad bezpieczeństwem czuwa ratownik. „Dzikie kąpieliska” zawsze mają nieznane dno i głębokość, a woda w nich może być skażona.

Bezwzględny zakaz wchodzenia do wody pod wpływem alkoholu lub innych środków odurzających!
Pamiętaj, że wtedy narażasz na utratę życia nie tylko siebie ale i osoby, które śpieszą Ci na ratunek!

Gdy jesteś na kąpielisku strzeżonym i jest wywieszona czerwona flaga, kąpiel w tym miejscu jest zakazana. Jeśli nie potrafisz dobrze pływać i jesteś na kąpielisku strzeżonym nie wypływaj za czerwone bojki.

Nie należy wchodzić do wody bezpośrednio po posiłku. Lepiej odczekać minimum godzinę i dopiero wejdź do wody. Podobnie w sytuacji, gdy Twój organizm jest rozgrzany od słońca.

Nie skaczmy rozgrzani do wody. Przed wejściem do wody ochlapmy nią klatkę piersiową, szyję, kark, krocze i nogi – unikniemy wstrząsu termicznego, którego nasz organizm bardzo nie lubi.

 

Dzieci powinny bawić się w wodzie tylko pod opieką dorosłych. Dobrze żeby miały założone dmuchane rękawki, które pomogą dziecku utrzymać się na wodzie.

Nie wrzucaj żadnych przedmiotów do wody. Nie śmieć i nie przeszkadzaj innym w wypoczynku nad wodą. Zawsze jak zobaczysz coś niepokojącego w wodzie lub poza nią wzywaj pomocy – nie wstydź się i nie bój.

Tylko przestrzegając tych podstawowych zasad możemy sprawić aby nasz wypoczynek nad wodą był bezpieczny i zakończył się szczęśliwe. Pamiętajmy, że bezpieczna kąpiel zależy tylko do nas samych!